Aplikácia inzulínu

Inzulín sa dostáva do krvi rôzne rýchlo, z rôznych miest tela. Najrýchlejšie z oblasti brucha a najpomalšie zo stehennej oblasti a sedacej časti. Z tohto dôvodu je najvhodnejšie pichať krátko účinkujúci inzulín pred jedlom do brucha a dlho účinkujúci inzulín na noc do stehna. Aplikácia do ramena sa neodporúča, z dôvodu, že svalstvo horných končatín vyvíja počas dňa najviac svalovej činnosti, čím sa inzulín vstrebe príliš rýchlo.

Je potrebné vedieť, že rýchlosť prenikania inzulínu z podkožného tuku do krvi závisí od prekrvenia miesta vpichu v čase aplikácie inzulínu a krátko po nej. Čím je prekrvenie väčšie (napríklad pri pobyte na slnku, v teplom kúpeli, pri športe, alebo pri masáži), tým je účinok aplikovaného inzulínu rýchlejší a väčší.

Keď sa na mieste aplikácie inzulínu objaví začervenanie a svrbenie, pacient by to mal ihneď ukázať svojmu lekárovi, pretože môže ísť o alergickú reakciu.

Pre každé nové pichnutie sa odporúča vybrať si nové miesto. Mala by sa dodržiavať vzdialenosť troch šírok prsta medzi posledným a novým vpichom.

Inzulín je možné aplikovať jednorazovými inzulínovými striekačkami a dávkovačmi inzulínu – inzulínovými perami.

  1. Jednorázové inzulínové striekačky. Na striekačkách so zatavenou ihlou sú na dielikoch uvedené jednotky inzulínu dobre čitateľným písmom. Striekačky sa môžu použiť opakovane, pri dodržiavaní dobrých hygienických návykov. V inzulínovej striekačke je možné pomiešať krátko účinkujúci inzulín s dlho účinkujúcim inzulínom – NPH a obidva potom pichnúť naraz.
  2. Inzulínové perá. Dávkovač inzulínu vyzerá podobne ako plniace pero. Na mieste vlastného pera je injekčná ihla. Všetky ihly k inzulínovým perám sú veľmi tenké, hladké a ostré. Ak sa vpich takouto ihlou vykoná správne, klient to ani necíti. Ihlu je možné použiť viackrát, avšak len tak dlho, pokiaľ vpich nebolí a nezanecháva na koži viditeľné stopy. Obyčajne možno jednu ihlu použiť na 5-10 vpichov, závisí to od hrúbky pacientovej kože. Inzulínovými perami sa potrebná dávka inzulínu aplikuje stlačením príslušného piestu.